Unistuste naeratus väheinvasiivsete meetoditega

Joanna Karu

“Me naeratame kaasa tundes, tervituseks, vabanduseks ja tunnustuseks.. naeratus on inimese žestidevalikus tähtsaim suhtlemissignaal”, on öelnud Desmond Morris, tuntud Briti antropoloog ja kirjanik. Sellele on raske vastu vaielda, ning õnneks on tänapäeval võimalik oma naeratust parandada moel, mis ei nõua suuri kulutusi ega invasiivseid protseduure.

Esteetilise ja funktsionaalse naeratuse tähtsus

Umbes 15 aastat tagasi, kui külastasime Vietnami väikelinna Hội An, jäi eredalt meelde üks paadimees, kelle suus enam palju hambaid küll järgi ei olnud, kuid kes ometigi jättis oma olekuga erakordse mälestuse – õnne jaoks ei ole palju tarvis. Meie ühiskonnas on aga esteetiline ilu kahtlemata olulisemal kohal, ning kuigi ilu ei tähenda alati õnne, siis head tervist ja enesega rahulolu võib pidada õnneliku elu vundamendiks. Ilus ja terve naeratus on osa sellest, inimese visiitkaart, nagu sagedasti öeldakse. See täiuslik naeratus aga ei ole kõigile sündides kaasa antud, ammugi ei sõltu see ka üksnes heast suuhügieenist (mis on aga siiski vältimatult vajalik). Puseriti, vahedega, väljaturritavad, viltused või ebaproportsionaalse kujuga hambad, kulunud ja värvi muutnud hambad – need kõik on täiesti tavapärased mured, millega patsiendid hambaarsti poole pöörduvad. Väheteada on aga see, et anatoomiliselt liiguvad inimese hambad kogu elu, ning hambad, mis veel 20-aastasena olid kenad, võivad 40-aastaselt olla kulunud, aina enam üksteise peale ja puseriti liikunud, halvemal juhul võib valehambumus olla kaasa toonud hambakaarte kokkuvajumise ning hammaskonna kollapsi. Seetõttu on väga oluline juba varakult märgata hammaste kulumise märke (chippimine ehk hammastest killukeste väljatulemine või hamba kuju muutumine laineliseks või kandiliseks) ning õigeaegselt sekkuda.

Levinud on arvamus, et nn Hollywoodi naeratuse saamiseks on ainsaks võimaluseks hambalaminaadid või -kroonid. Piisavalt varakult tegutsedes on aga nendele kunstmaterjalidele oluliselt soodsam, väheinvasiivsem ning pikaaegset lahendust pakkuv alternatiiv. See kolmesammuline protokoll pakub wow-efektiga tulemusi üsnagi kiirelt ja lihtsalt[1] :

1. Lihtsam ortodontiline kaperavi.

Kaasaegse ja innovatiivse kaperaviga on võimalik tõhusalt ravida puseriti ja üksteise peal olevaid hambaid, vahesid ja muid funktsionaalseid probleeme, mida valehambumus kaasa toob. Erinevalt laminaatidest või kroonidest, mille paigaldamiseks tuleb oma hamba pinda oluliselt ja jäädavalt lihvida (vt pilt 2), nihutavad ortodontilised kaped inimese loomulikud hambad optimaalsesse asendisse, säilitades hammaste algse struktuuri ja terviklikkuse. Tulemuse säilitamiseks on vaja jääda kandma säilituskapesid (öösiti), mis ei lase hammastel tagasi vajuda ning mis kaitsevad hambaid ka öise krigistamise või surumise vastu.

2. Hammaste valgendamine.

Kui kaperavi on tehtud ja hambad joonde saadud, saab värvi kaotanud hammastele anda uue hingamise hammaste valgendamisega. Professionaalsed hammaste valgendamise protseduurid võivad tõhusalt eemaldada plekid ja värvimuutused, andes säravama ja valgema naeratuse. Digitaalselt rätseploodud valgendamiskaped valgendavad hambaid mitteagressiivsel, tõhusal ja ohutul viisil, ühendades kliinilise tulemuslikkuse patsiendi kõrge rahuloluga.

3. Komposiidiga hammaste taastamine.

Komposiidiga hammaste taastamine on minimaalselt invasiivne kosmeetiline protseduur, mille käigus spetsiaalse hamba värvi komposiidiga ehitatakse üles hamba kuju – kaasaegsed komposiitmaterjalid on nii tõetruud ja kvaliteetsed, et puuduste parandamisega (nt hambast väljatulnud killud, kuju kaotanud hambad, lühikesed hambad) suudab heade oskustega hambaarst luua lausa kunstiteose-väärilisi tulemusi (pildid 3-5). Kui hambumus on korras (ehk hambad käivad õigesti kokku ning ei kuluta üksteist), siis võivad komposiitparandused kesta pikki aastaid.

Erinevalt laminaatidest või kroonidest, mis nõuavad olulise hulga hamba struktuuri eemaldamist, säilitab komposiitsidustamine looduslikku hambaemaili ning hambaarst teeb protseduuri ära ühe visiidiga. Isegi kui väiksemaid kulumisi aja jooksul ette tuleb, siis regulaarselt hambaarsti kontrollis käies taastab arst ebatasasuse taaskord kiirelt ja soodsalt.

Ilus naeratus kogu eluks?

Hea hambumus on terve hammaskonna üheks alustalaks, andes inimesele esteetilise ja funktsionaalse hammaskonna kogu eluks. See kolmesammuline protokoll näitab hambaravi eetilisust ning terviklikku ja väheinvasiivset lähenemist patsiendi muredele – less is more. Ka komposiidiga restauratsioonid ei ole eluaegsed (aga võivad hea hambumuse korral kesta ka enam kui 10 aastat) - iga materjal kulub, kuid selle taastamine on soodne ja kiire ning oma hammast säilitav. Proteetilised laminaadid ja hambakroonid esteetilisel eesmärgil on üsna kulukas ettevõtmine, patsient peab arvestama, et elu jooksul tuleb seda tõenäoliselt korrata, ning see tähendab ka pöördumatut valikut – oma hammast ei ole enam võimalik tagasi saada. Endine Briti Restauratiivse Hambaravi president Dr James Baker kommenteerib oma 32-aastasele proteesiarsti kogemusele tagasi vaadates järgmiselt: “Nii vastuoluliselt kui see ka ei kõla, on selle ülikonservatiivse, kuid samas üliesteetilise taastava hambaravi protokolli kasutamise ainsaks piiriks meie kui hambaarstide võime ja oskused seda täiel määral kasutada.”.[2] Meie eesmärk on inimestele anda ilus naeratus, mis kestaks kogu elu.[3]

Säilita oma loomulike hammaste ilu ja terviklikkus, ning enne invasiivsete protseduuride kasuks otsustamist palu oma hambaarstil kindlasti selgitada ja kaaluda ka väheminvasiivseid alternatiive.

Loomuliku ja taskukohase unistuste naeratuse saavutamine on taastava/restauratiivse hambaravi meetodeid kasutades võimalik. Enne kui otsustate invasiivsete protseduuride kasuks, kaaluge kindlasti alternatiivseid võimalusi, nagu ortodontiline kaperavi, hammaste valgendamine ja komposiidiga hammaste taastamine. AirNivol ortodontilised kaped on maailmatasemel usaldusväärne süsteem hammaste joondamiseks ning patenteeritud CHIARA. paneb hambad ohutult ja tõhusalt särama (pilt 6). Loe kaperavi ja CHIARA. kohta rohkem meie kodulehelt www.airnivol.ee ning saa teada, mis kliinikud Eestis AirNivol kaperavi pakuvad.

Pilt 6. CHIARA. hammaste valgendamine enne ja pärast.


[1] Ravi olemus, kestus ja prognoositav tulemus sõltub patsiendi diagnoosist.
[2] Baker, James., What is the limit for composite restorations?, Dental Update, Volume 50, Issue 4, Aprill 2023.  Internetis leitav aadressil: https://www.dental-update.co.uk/content/guest-editorial/what-is-the-limit-for-composite-restorations/
[3]Tõeliselt kauni ning kvaliteetse tulemuse saamiseks tuleks uurida arsti tausta ning vilumust ortodontia-valgendamise-kompisiidiga taastamise protokolli tegemisel. Kui on huvi rohkem teada saada, siis kirjuta meile - saame soovitada tasemel orto-restauratiivset hambaravi tegevaid hambaarste.

Pilt 2. Autoriõigus Dr. Stefano Conti
Pilt 3. Autoriõigus: Space Dental kliinik, London.
Pilt 4. Autoriõigus: White & Co kliinik, London.
Pilt 5. Autoriõigus Dr. Daz Singh.
Pilt 6. Autoriõigus CHIARA. by Airnivol.

Next
Next

Itaalia ortodont dr. Matteo Piergentili õpetas kaperavi põhitõdesid